PIT

Jak rozliczyć podatek z Norwegii?

Jako że rok podatkowy 2021 dobiegł już końca, na przestrzeni najbliższych miesięcy konieczne będzie rozliczenie się z norweskim urzędem skarbowym. Z reguły w okolicach marca i kwietnia podatnicy otrzymują roczne rozliczenie za pośrednictwem elektronicznej platformy Altinn, czyli odpowiednika polskiego ePUAP.

Jak i kiedy należy rozliczyć podatki w Norwegii?

Jak już zostało wspomniane, na początku wiosny każdy z podatników otrzymuje roczne rozliczenie sporządzone przez norweski urząd skarbowy. Ich obowiązkiem jest przede wszystkim sprawdzenie poprawności dokumentu. W pierwszej kolejności należy więc dokładnie przeanalizować otrzymane dane. Następnie można dokonać stosownych odliczeń.

Należy mieć na uwadze, że aby w ogóle otrzymać roczne rozliczenie poprzez Altinn, trzeba wcześniej złożyć zeznanie podatkowe. Jest to zupełnie niezbędne. Jeżeli potrzebujesz pomocy z dokonaniem rozliczenia podatkowego w Norwegii, zapraszamy Cię do kontaktu. Wyręczymy Cię w całej procedurze oraz zadbamy o to, aby zarówno zeznanie, jak i późniejsze rozliczenie były w pełni poprawne.

Jakie dokumenty są konieczne do rozliczenia podatku w Norwegii?

Aby dokonać rozliczenia z norweskim urzędem skarbowym, będziesz potrzebował do tego stosownych dokumentów. Niektóre z nich są zupełnie niezbędne do dopełnienia wszelkich formalności, inne zaś będą stanowić poświadczenie, iż przysługuje Ci dany rodzaj ulgi.

Do rozliczenia podatku w Norwegii będziesz potrzebować:

  • A-melding oppsummering 2021,
  • Dokument Årsoppgave fra NAV,
  • Skattemelding,
  • pokwitowania wypłat, które będą stanowić odzwierciedlenie liczby miesięcy przepracowanych na terenie Norwegii,
  • akt małżeństwa lub urodzenia dziecka oraz pokwitowania opłat za czynsz – w celu uzyskania ulgi status pendler,
  • dowody podróży odbytych do Polski – w celu odliczenia ich kosztów,
  • pokwitowania darowizn poczynionych na rzecz instytucji zarejestrowanych w Skatteetaten – w celu ich odliczenia.

W zależności od rodzaju przysługujących ulg oraz indywidualnej sytuacji każdego podatnika powyższa lista może ulegać modyfikacjom.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn