Builders looking at the blueprint

Jak przygotować się do pracy w Norwegii?

Poszukiwanie pracy w Norwegii jest sporym wyzwaniem. Wyjazd do innego kraju zwykle wiąże się ze sporym stresem. Opuszczenie bliskich nie jest łatwą decyzją. Oprócz tego należy pamiętać o załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności. Dodatkowo osoby, które nie znają języka norweskiego stają przed wyzwaniem opanowania jego podstaw, aby lepiej poradzić sobie w nowym miejscu. Jak przygotować się do pracy w Norwegii, jakie dokumenty są niezbędne i czy znajomość języka pomaga w znalezieniu pracy? 

Czy znajomość języka norweskiego pomaga znaleźć pracę i gdzie szukać pracy?

Zagraniczny wyjazd w celu zarobkowym zazwyczaj wiąże się ze stresem. Wyjeżdżając do nowego miejsca, trzeba się zapoznać i przyzwyczaić do nowego otoczenia i innej kultury. Bariera językowa również sprawia, że komfort jest mniejszy. Właśnie dlatego warto poznać podstawy języka, którym posługują się osoby w miejscu wyjazdu. Warto wiedzieć, że wielu Norwegów mówi w języku angielskim, co może być sporym ułatwieniem.

Jednak rynek norweski działa tak, że często znalezienie dobrej pracy może wymagać znajomości lokalnego języka. Właśnie dlatego warto rozpocząć naukę języka norweskiego jeszcze przed wyjazdem. Umiejętność swobodnej komunikacji nie tylko pozwala bez problemu porozumiewać się z Norwegami, ale również dzięki niej można znaleźć lepszą pracę. Kurs języka norweskiego to inwestycja, która z pewnością się zwróci. Pracy najlepiej szukać na dwóch głównych portalach – stronie Urzędu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Pracy www.nav.no oraz stronie www.finn.no.

Jakie dokumenty należy ze sobą zabrać i jakie formalności należy dopełnić?

Przed wyjazdem do pracy z pewnością warto zainwestować w naukę norweskiego i poczytać o kulturze tego państwa. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na prawo norweskie i przygotować dokumenty, które będą niezbędne do podjęcia pracy. Najważniejszy jest dokument tożsamości. Paszport nie jest co prawda wymagany przy przekraczaniu granicy, ale dzięki niemu łatwiej załatwić formalności, jak na przykład otwarcie konta bankowego. Prawo jazdy jest wymagane na wielu stanowiskach pracy. W razie nagłego zachorowania przyda się karta EKUZ. Oprócz tego warto zabrać ze sobą świadectwo ukończenia szkoły średniej, dyplom szkoły wyższej, świadectwa pracy i referencje oraz certyfikaty językowe. Kolejną kwestią jest dopełnienie niezbędnych formalności po przyjeździe, czyli:

  • karta podatkowa, czyli elektroniczny dokument wskazujący na kwotę podatku odprowadzaną przez pracodawcę przed wypłatą wynagrodzenia,
  • D-nummer/fødselsnummer, czyli unikatowy numer identyfikacyjny, który jest nadawany urodzonym oraz osiedlającym się w Norwegii na dłużej niż 6 miesięcy,
  • zmiana adresu, o której wniosek należy wysłać najwcześniej na 31 dni przed i najpóźniej na 8 dni po faktycznej zmianie adresu. Można ją zgłosić w Urzędzie Ewidencji Ludności (Folkeregister) albo na poczcie (Posten),
  • kontrola tożsamości, która musi się odbyć w Urzędzie Podatkowym i wymaga okazania dowodu osobistego albo paszportu,
  • Registreringsbevis na policji (aby się zarejestrować, należy mieć pracę w Norwegii, a formalności trzeba dopełnić w ciągu trzech miesięcy od przyjazdu, natomiast po pięciu latach można uzyskać prawo do stałego pobytu).
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn