mężczyzna rozmawia przez telefon

O jakie zasiłki można się ubiegać w Norwegii?

Osoby pracujące w Norwegii mogą starać się uzyskać zasiłki gwarantowane przez system ubezpieczeń. W większości przypadków podstawowe warunki, które trzeba spełnić, nie są skomplikowane i opierają się jedynie na regularnym opłacaniu składek odprowadzanych od wynagrodzenia. Problemem jest jednak znajomość języka i obowiązującego prawa. Tutaj dowiesz się, które zasiłki mogą ci przysługiwać i w jakich sytuacjach. 

Zasiłek rodzinny i opiekuńczy

Zasiłek rodzinny (barnetrygd) przyznaje się na dzieci do 18 roku życia w kwocie 1054 NOK miesięcznie na każde dziecko. Można także otrzymać wyrównanie do 3 lat wstecz. Świadczenie otrzymują rodzice, którzy odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne i mają stałe zameldowanie. Zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte) jest świadczeniem przyznawanym na dziecko w wieku 1-2 lat w przypadku, gdy przebywa ono w domu z matką lub chodzi do żłobka bez dofinansowania państwowego. Wynosi ono 7500 NOK miesięcznie. Dodatkowym wymaganiem, jakie trzeba spełnić, jest przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii lub innym kraju EOG od minimum 5 lat.

Zasiłek rodzicielski i becikowe

Zasiłek rodzicielski (foreldrepenger) wypłacany jest parom na podstawie urodzenia się dziecka. Wymagany jest minimalny dochód oraz przepracowane w Norwegii co najmniej 6 z minionych 10 miesięcy. Matka może otrzymywać świadczenie przez 49 lub 59 tygodni, a ojciec przez 40 lub 50 tygodni, co wpływa na wysokość kwoty. Norweskie becikowe (engangsstønad) to jednorazowy zasiłek w wysokości 90 300 NOK przyznawany po urodzeniu dziecka lub w przypadku adopcji. Mogą z niego skorzystać matki, które nie wypracowały prawa do pobierania zasiłku rodzicielskiego. W dniu narodzin rodzic musi należeć do systemu ubezpieczeń socjalnych, a w przypadku adopcji dziecko nie może mieć więcej niż 15 lat.

Zasiłki związane z pracą

Zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger) jest świadczeniem przyznawanym na maksymalnie 104 tygodnie w wysokości 62,4% poprzedniego wynagrodzenia. Pracodawca może wysłać cię na postojowe (permittering) przez maksymalnie 49 tygodni w okresie 18 miesięcy. Świadczenie wynosi 62,4% poprzedniego dochodu. Wymagany jest osiągnięty dochód w wysokości co najmniej 159 598,5 NOK brutto w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub 319 197 NOK przez ostatnich 36 miesięcy. Jest to zasiłek, który można pobierać podczas pobytu w Polsce, o ile podróżuje się co najmniej raz w tygodniu do Norwegii lub pracuje się w systemie rotacyjnym. Zasiłek ciążowy (Svangerskapspenger) wypłacany jest kobietom do 37. tygodnia ciąży, które pracują na stanowiskach mogących wpływać na zdrowie i życie dziecka.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn